Sigara İçmenin Vücut Geliştirmeye Olan Etkileri

0
75

Sigara içiyor olmanız, vücudunuza yapabileceğiniz en zararlı şeylerden birisidir.Sigaranın Vücut Geliştirmeye Etkileri her ne kadar bu yazımınızda ele alınamayacak kadar uzun olsa da gelin birkaç noktaya değinelim. Sigara dumanında 4000 kimyevi madde vardır ve kanserojen olduğu bilinen en az 40 madde içerir. Tütündeki nikotin ise ani kalp atış hızına ve tansiyona neden olmaktadır.

SİGARANIN VÜCUT GELİŞTİRMEYE ZARARLARI

Size eğer sigara içiyorsanız vücut geliştiremezsiniz demiyoruz.Fakat zararları asla görmezden gelinemez.İşte zararlarından bazıları:

KANINIZDAKİ OKSİJEN MİKTARI AZALIR

Örneğin antrenman anında oksijen ihtiyacı artar. Sigara içimine bağlı akciğerlerinizin kapasitesinin gerilemesi akciğerlerinizdeki oksijen miktarını azaltır. Bu da gaz değişiminde bir bozukluk meydana getirir ve kanınızdaki oksijen miktarı azalır. Mesela ağır setlerden oluşan squat egzersizinde sigara kullanan bir sporcu oldukça zorlanacaktır. Bu kişi antrenman yapmaya düzenli bir şekilde devam ederse sigarayı bırakmak zorunda kalacaktır.

BESİN MADDELERİ EMİLİMİ AZALIR

Sigara içmek iyi bir fiziğe ulaşmak için gerekli olan antrenman yükünü uygulama kapasitesini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda hücre büyümesini engeller ve vücudunuzun oksijen ve besin maddeleri emilimini azaltır.

PERFORMANSTA GÖZLE GÖRÜLÜR DÜŞÜŞLER OLUR

  • Sigara içmek fitness seviyenizi düşürür. Uzun süre antrenman yapmanızı engeller ve antrenman veriminiz azalır. Akciğerlerinize zarar verdiğinden ötürü vücudunuzun yeterli oksijen almasını engeller.
  • Akciğer kapasiteniz zayıfladığından ötürü vücut geliştirme konusunda oldukça önemli olan son tekrarları çıkarabilmeniz zorlaşır. Sigara akciğerlerinizin çalışmasını geriletir ve antrenman anında en çok ihtiyacını hissettiğiniz anlarda nefes nefese kalmanıza neden olabilir.
  • Sigara içenler, sigara içmeyenlere kıyasla daha yüksek bir kalp atış hızına sahiptir (bu oran ortalama %30’dur). Bu, nikotinden kaynaklanmaktadır. Kalp atış hızında ve tansiyondaki bu artış çelişkili bir şekilde kan damarlarınızdaki akışı azaltır. Bu da performansınızı etkiler.
  • Sigara içmek daha çok balgama neden olur ve balgam hava yollarınızı tıkar.
  • Sigara içmek egzersiz sırasında kaslarınıza daha az oksijen taşınmasına neden olur. Buda performansınız etkiler. Oksijen vücuttaki tüm enerji sistemlerinin işleyişi için oldukça önemlidir. Vücuda oksijen alımı ve taşınmasına zarar veren her şey enerji üretimine de zarar verir. Atletik performansınızda böylelikle zarar görür.
RASTGELE ÖNERİ  Vücut Geliştirmede Temel Hareketler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz