Diyet Döneminde Yapılan 8 Hata

0
46

İnsanların çoğu vücudundaki yağ kütlesinden rahatsız olduğu için spor salonlarına akın ediyor veya kendi belirlediği alanlarda çeşitli egzersizler , diyet planları yapıyor. Bu süreçte her ne kadar sabırlı ve kararlı olursa olsun farkında olmadan yaptığı yanlışlar olabiliyor. İşte biz de bu yazıda sizlere diyet döneminde yapılan 8 hatayı listelemek istiyoruz.

1Çok Fazla Yiyorsunuz

Birçok insan ne kadar kalori aldığının farkında değil. Örneğin, dışarıda salata sipariş edip tüketmek sağlıklı bir seçim gibi görünebilir. Ancak farkında olmadan 600 kalori alıyor olabilirsiniz. Çeşitli soslar ve yağların hepsinde muhtemelen düşünmediğiniz kaloriler vardır. Tükettiğiniz öğünlerin kalori hesabını doğru yaptığınızdan emin olun.

2Yeterli Protein Tüketmiyorsunuz

Protein kas dokusunu oluşturmak ve onarmaktan daha fazlasını yapar. “Journal of Nutrition” da yayınlanan 2003 tarihli bir çalışma, iki farklı kilolu kadın grubunun aynı sayıda kalori tüketmesine rağmen, günde 128 gram protein içeren bir diyet tüketen grubun, diğer grup üyelerinden daha fazla kilo verdiğini buldu. 68 gram protein. [1]

Protein yemeklerde doygunluğu arttırır, bu da daha az aç hissetmenize ve böylece gün boyunca daha az yemenize yardımcı olabilir. Yüksek proteinli diyetler ayrıca vücudun kan lipitleri, glikoz seviyeleri ve kas-yağ oranlarında olumlu sonuçlar verebilir.

3Çok Fazla İçiyorsunuz

Vücudunuzun gerçekten ihtiyacı olan tek sıvı sudur. Elbette kahve, çay ve bazen süt içebilirsiniz, ancak devamlı şekerli içecek akışı yağ kaybını zayıflatacaktır. Çok sevdiğiniz “latte” kolayca 300’den fazla kalori olabilir! Her sabah ek 300 kalori içiyorsanız, vücudunuza bir kötülük yapıyorsunuz. Yağ kaybetmek yeterince zor olabilir, bu yüzden daha da zorlaştırmayın.

4Sağlıklı Yiyeceklerin Kalorisiz Olduğunu Düşünüyorsunuz

Herhangi bir yiyeceğin ne kadar sağlıklı olduğu önemli değildir; çok fazla yerseniz, yağ kaybetmekte zorlanırsınız.

Büyük kalorili sağlıklı gıdaların iki ana örneği fındık ve tohumlardır. Bu “süpergıdalar” daki omega, mikrobesinler ve fitojenler sağlığınız için harikadır. Ancak taşıdıkları kaloriler aşırı olabilir. Bu, onlardan kaçınmanız gerektiği anlamına gelmez, aksine, atıştırmak için bazı badem aldığınızda, birden fazla avuç yemeyin.

RASTGELE ÖNERİ  Yağ Yakmanın En Kolay 7 Yolu

5Yeterince SERT Antrenman Yapmıyorsunuz

İnsanların spor salonlarında baştan sona kadar hafif ağırlıklarla çalıştıklarına şahit oldum. Onlara neden daha ağır kaldırmadıklarını sorduğumda genellikle “hantal olmak istemiyorum” diye cevap veriyorlar. Erkek ya da kadın, sert ve ağır kaldırmak zorundasınız ve bunun büyük olmakla ilgisi yok!

Yağ kaybı hedefinizse, vücudunuzun değişebilmesi için aşırı bir enerji talebi oluşturmanız gerekir. Her gün aynı hafif ağırlıkların kaldırılması, bunu yapmanıza veya diğer fiziksel hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmaz.

6Çok Düşük Yoğunluklu Kardiyo Yapıyorsunuz

Size iyi gelebilecek kardiyo yapmak istiyorsanız, antrenmanlarınızın bir kısmını kısa dinlenme süreleriyle tam vücut antrenmanları yapın. Tüm vücudunuzu dahil ederek ve dinlenme sürelerini kısaltarak, kardiyovasküler sisteminizin yanı sıra kas sisteminize de meydan okuyacaksınız.

7Stres Altındasınız

Stres sessiz katildir. Strese girdiğinde, vücudunuz normalin üstünde ve ötesinde kortizol üretir. Kronik olarak yükselmiş kortizol, artan vücut yağ depolamasından ve diğer olumsuz sonuçlardan sorumlu olabilir. Diyetiniz ve egzersiziniz mükemmel olsa bile, aşırı stres sizi bu yağ kaybı hedeflerine ulaşmanızı engelleyebilir.

8Yeterince Uyumuyorsunuz

Stres gibi, uyku eksikliği de kortizolü yükseltir. Uykunuz yetersiz olduğunda insülin duyarlılığınız da azalır. Bu sorunlar bir araya geldiğinde, en azını söylemek gerekirse, optimumdan daha az yağ kaybı ortamı yaratır.

Fiziksel veya fitness hedeflerinize ulaşmak için uykuyu önceliklendirin. Bütün gece parti yapamaz, birkaç saat dışarı çıkamaz, ertesi gün çalışamaz ve vücudunuzun olumlu tepki vermesini bekleyemezsiniz. Gecelik en az 8 saat uyku çekin. Yatmadan önce elektronik cihaz kullanımınızı sınırlayın, akşamları kafein içmeyin ve bu hedefe ulaşmanıza yardımcı olmak için kendinize biraz zaman verin.

Referanslar
  1. Layman DK, Boileau RA, Erickson DJ, Ressam JE, Shiue H, Sather C, Christou DD. A reduced ratio of dietary carbohydrate to protein improves body composition and blood lipid profiles during weight loss in adult women.J Nutr. 2003 Şubat; 133 (2): 411-7’de tarif edilmektedir.
RASTGELE ÖNERİ  Protein Sentezi Nedir? Protein Sentezi Nasıl Gerçekleşir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz